Budżet marketingowy w Internecie

megaphone-562564_1280

Zaczynasz działalność, a może prowadzisz już firmę od kilku lat. Zawsze będziesz się zastanawiać, co możesz zrobić, by dotrzeć do nowych klientów, a tym samym rozbudować i modernizować ofertę.

Inwestycja w promocję jest oczywiście kosztowna, ale są to pieniądze, które (przy dobrym zaplanowaniu budżetu) do Ciebie wrócą w postaci nowych zleceń. Plan marketingowy powinien być tak skonstruowany, by nie narazić firmy na brak płynności finansowej i co istotne musi być dostosowany do tego, co robisz. Nie ma bowiem złotego środka dla wszystkich.

Elementy marketingu

Bardzo ważną rzeczą jest oddzielenie reklamy w Internecie od promocji tradycyjnej. Obie te sfery muszą być zaplanowane w pewnej równowadze. Jeśli większość naszych działań opiera się na pieniądzach, warto poświęcić czas na rozeznanie rynku. Oferty firm zajmujących się reklamą potrafią bardzo się od siebie różnić. Warto również myśleć kompleksowo – na banerach czy ulotkach umieszczać adresy internetowych stron na Instagramie czy Facebooku również. Dobrze dbać o pewną konsekwencję wizerunkową, to czyni firmę rozpoznawalną i daje wrażenie pewnej konsekwencji w działaniu. Wykorzystywanie Internetu czy ogólnie multimediów to najskuteczniejsze elementy promocji firmy, docierające do dużej ilości odbiorców.

Należy zawsze mieć na uwadze stałych klientów i to ich informować o nowych produktach, dopiero potem skupić się na osobach zainteresowanych naszą ofertą. Najtrudniejszym i najmniej pewnym odbiorcą naszych działań jest pozostała część populacji – ci którzy o nas nie wiedzą lub nie są zainteresowani naszymi produktami.

Na elementy budżetu marketingowego składać się będą:

– bezpośrednia reklama

– public relations

– materiały poligraficzne – ulotki, foldery, kalendarze, notatniki itp.

– pozostałe materiały promocyjne także w Internecie – bardzo ważna przejrzysta strona internetowa i konta na portalach społecznościowych

– spotkania biznesowe

– konferencje, odczyty, targi, wystawy

– trade marketing

Marketing w Internecie

W obecnych czasach promocja i reklama w Internecie jest podstawą działania marketingowego. Coraz częściej powtarza się, że jeśli czegoś nie ma w sieci, to po prostu nie istnieje. Na pewno Internet otwiera możliwości dotarcia do wielu tysięcy potencjalnych odbiorców, ale należy zdawać sobie sprawę, że w natłoku różnych informacji łatwo zniknąć. Postawą działań powinna być przede wszystkim przejrzysta strona internetowa, która choć przyjazna dla odbiorców nie może być statyczna. Powinna się rozwijać, zaskakiwać zmianami i dynamiką. Doskonałym uzupełnieniem strony są konta firmowe na portalach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, czy kanały na przykład na YouTube.

Obok działań sensu stricte na firmowych profilach na innych stronach internetowych można umieszczać banery czy artykuły, linki sponsorowane. To jest realny koszt dla każdego prowadzącego firmę, który przekłada się dodarcie do innej grupy konsumentów.

Żeby nie zniknąć w gąszczu informacji, podobnych stron internetowych czy akcji promocyjnych, trzeba wykazać się kreatywnością. Obecność firmy w Internecie powinna przede wszystkim zaskakiwać, przyciągać uwagę a tym samym zainteresować innych ofertą. Dobrze w tym momencie zainwestować w specjalistów od pozycjonowania SEO czy obsługi mediów internetowych.

Budżet, czyli co i za ile?

Powinien być wypośrodkowany pomiędzy możliwościami a oczekiwaniami. Najważniejszymi elementami, które wpływają na realne koszta są przede wszystkim zlecenia pisania treści, pozycjonowania SEO, stworzenia i obsługi strony internetowej. To wynika ze świadomości marki na rynku oraz dostosowanie oferty do konkretnego klienta. Dobrze jest patrzeć, w jakim kierunku zmierza konkurencja oraz przede wszystkim stawiać sobie odważne i innowacyjne cele.

Jeśli chcesz mieć opracowaną dobrą strategię marketingową i masz na to fundusze warto pomyśleć o wynajęciu profesjonalnej agencji marketingowej, która zaplanuje i przeprowadzi całą kampanię promocyjną.

Najważniejszą rzeczą jest świadomość, że pieniądze wydane na promocję wrócą w postaci nowych zamówień, nowych klientów.

Powiązane wpisy

dodaj komentarz