Czy warto skorzystać z funduszy unijnych w celu szkolenia siebie i innych? Poradnik dla właścicieli firm.

laptop-1071781_1280

W dzisiejszych czasach udoskonalanie i stałe rozwijanie swoich umiejętności jest jednym z najistotniejszych działań, które musi podejmować przedsiębiorca. Szkolić powinien on zarówno siebie, jak i swoich pracowników, ponieważ większe kompetencje to oczywiście zwiększona atrakcyjność na rynku, a co za tym idzie zostawienie konkurencji w tyle. Niestety, szkolenia, które w tym pomagają, są zwykle inwestycją bardzo dużą i zwłaszcza małe czy średnie przedsiębiorstwa nie mogą sobie zazwyczaj pozwolić na to, aby za nie zapłacić, tym bardziej jeśli ich działalność jest początkująca.

Szkolenia zorganizowane – czy to się opłaca?

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą firmy organizujące szkolenia dofinansowane przez Unię Europejską. Obecnie dotykają one bardzo wielu obszarów działań takich jak: HR, PR, sprzedaż, tworzenie więzi z klientem i bardzo dużo innych. Dofinansowanie takich projektów jest naprawdę spore przez co koszty szkolenia całej grupy zmniejszają się nawet o ponad połowę. Przykładem na to jest na przykład szkolenie ze sprzedaży, którego koszt wynosi 1900zł za całą, maksymalnie dziesięcioosobową grupę. Zwykle tego typu szkolenia kosztują około 1000zł za osobę, zatem oferta ta jest naprawdę korzystna, ponieważ tutaj koszty oscylują wokół 200zł. Bywają też warsztaty, za które nie ponosi się żadnych kosztów, są one zupełnie darmowe i przygotowane na przyjęcie całkiem znaczącej liczby odbiorców. Między innymi możemy znaleźć takie dotyczące obsługi komputera, a także bezpłatne warsztaty sprzedaży praktycznej w Niemczech. Warto więc zwrócić na nie uwagę, ponieważ zdecydowana większość z nich skutkuje otrzymaniem dużej ilości wiedzy, a także certyfikatu, który ukończenie szkolenia potwierdza, a co z tym idzie znacznie zwiększa kompetencje pracownika i poprawia jego wizerunek w oczach klientów. Należy jednak pamiętać, że szkolenia te organizowane są zgodnie z ogólnymi potrzebami wyrażanymi przez wszystkich pracodawców, więc nie obejmują wszystkich istotnych aspektów i zagadnień, których oczekiwaliby właściciele firm.

Szkolenia samodzielne – jak to zrobić?

Jednak czasami, gdy zdarza się tak, że oferowanie szkolenia zupełnie nie odpowiadają potrzebom firmy, pojawia się druga opcja, która jest alternatywą bardzo atrakcyjną. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę, na fakt, że małe i średnie firmy, mają możliwość stworzenia własnego projektu szkolenia i otrzymania dofinansowania na jego realizację. Mimo tego, że wydawać się to może zadaniem trudnym to przy odpowiednim nakładzie pracy może okazać się bardzo pomocne i przede wszystkim bardziej efektywne niż korzystanie ze szkoleń gotowych. Dlaczego warto spróbować? Ponieważ dzięki temu przedsiębiorca sam decyduje o temacie szkolenia, sam wybiera zakres tematyczny, układa grupy i terminarz spotkań, a przy tym nie traci możliwości zdobycia certyfikatu przez uczestników, ponieważ takowy też jest zapewniany. Poza tym oczywiście jest możliwość zorganizowania całości za darmo, korzystając z dofinansowania, a wkład własny nie jest wymagany. Należy tylko stworzyć projekt i złożyć odpowiednie dokumenty. W każdym planie szkolenia można zapisać doradztwo, dzięki czemu można ująć tam niemal dowolną liczbę godzin, podczas których konsultanci (opłacani oczywiście za unijne pieniądze), będą udzielać wsparcia, więc obawa o pozostaniu osamotnionym w całym przedsięwzięciu jest zupełnie pozbawiona sensu.

 

Powiązane wpisy

dodaj komentarz