Jak motywować pracowników?

office-624749_1280

Czym jest tak naprawdę motywacja? Zasypywani szkoleniami z jej zakresu możemy odnieść wrażenie, że to chleb powszedni. Jeśli motywacja to gotowość do działania, czy stan nastawiony na osiąganie celów, to należy zdać sobie sprawę, że nie jest procesem ciągłym. Trzeba pamiętać, że pracownika nie motywuje to, że ma pracę czy fakt, iż dostaje wynagrodzenie. To są elementy stałe. Współczesna psychologia coraz bardziej rozpisuje się o tym, że pracodawca, motywując pracownika, powinien przede wszystkim znać jego potrzeby.

Praca to nie wszystko

Rozmawiaj ze swoimi pracownikami, poznaj ich potrzeby i prywatne zainteresowania. Pracownik, który swobodnie po pracy zdąży odebrać dziecko z przedszkola, będzie pracował efektywnie, nie stresując się, czy uda się wyjść na czas. Jeśli twój podwładny ma jakąś pasję, nie utrudniaj mu realizacji celów. Jeśli czasem potrzebuje popracować w domu, a jego stanowisko na to pozwala, to dlaczego trzymać go w murach biura.

Podziel się odpowiedzialnością

Nikt nie lubi być kontrolowany, pracownik też nie. Nic dobrego nie osiągniesz, patrząc cały czas innym na ręce i dokonując poprawek. Jeśli podwładny otrzymuje stałe komunikaty, że znowu coś zrobił źle, inaczej niż Ty, nie będzie dobrze pracował. Pozwól działać, mieć pomysły, popełniać błędy, a Twoi ludzie zaczną pracować kreatywnie.

Nagradzaj

Nagroda to nie tylko podwyżka lub premia. Jeśli znasz swojego pracownika, wiesz, co sprawiłoby mu największą radość. Dla kogoś może być to zestaw kosmetyków, czy też ulubiona płyta. Wielu byłoby zadowolonych z weekendu w SPA lub udziału w imprezie survivalowej. W nagrodzie, jak w prezencie, nie chodzi o to, by był drogi, lecz po prostu trafiony. Pamiętaj, że ludzie lubią być nagradzani indywidualnie.

Nudzie mówimy „nie”

Niektórzy lubią pracę nad projektami, konkretnymi zadaniami, bo tak po prostu chce się działać. Jeśli pracownik nie pracuje za karę, dobre wyzwanie zmusi go do innego myślenia, rozwijania zainteresowań, a przez to tworzenia nowych pomysłów. I satysfakcja z takiego działania jest lepsza niż niejedna premia finansowa.

Po pracy

Najlepiej pracuje się w zgranym zespole, z ludźmi, których się zna, rozumie i lubi. To pomaga zarówno w tworzeniu projektów, jak i rozwiązywaniu sytuacji trudnych. Należy zadbać o integrację zespołu – wspólne wyjścia, wyjazdy, małe przyjemności. Ludzie im lepiej się znają, tym chętniej ze sobą pracują.

Podwyżka

Celowo wymieniona na ostatnim miejscu, mimo iż najbardziej oczywista. Faktycznie każdy chce zarabiać więcej i poprawiać swój status materialny, dostać kredyt na nowy dom, kupić coś dzieciom. Jest to jednak sposób, o którym najczęściej najszybciej zapominamy.

Zaskakuj

Chcesz mieć dobrych, zaangażowanych pracowników, pamiętaj że od Ciebie w głównej mierze zależy atmosfera pracy. Nie potrzebujesz dużych pieniędzy, by zmotywować pracownika. A jeśli Twój budżet jest bardzo ograniczony, to uruchom wyobraźnię i zaskakuj swoich podwładnych. Dla większości z nich największą wartością dodaną jest atmosfera w pracy, dużo większą niż wynagrodzenie. Bo w pracy najważniejsze są relacje międzyludzkie i możliwości rozwoju.

Co możesz zrobić, by pracownicy z chęcią przychodzili do pracy?

Czasami to nic trudnego. Mała kawa na dzień dobry, karnet na siłownię, zaproszenie na badania lekarskie, konsultacje z dietetykiem, zdrowe drugie śniadanie. Wspólny piknik z rodzinami połączony z meczem sportowym to doskonały sposób na pokazanie „ludzkiej” twarzy przedsiębiorcy. Pamiętaj również o ważnych dla Twojego pracownika dniach – urodzinach, imieninach, czy wydarzeniach takich jak ślub czy narodziny dziecka. Celebrowanie tych dat zintegruje zespół i pozwoli czuć się pracownikom naprawdę ważnymi.

Pracownik, który identyfikuje się z firmą, jest jej najcenniejszym elementem, ale nie nabywa się go z dniem podpisania umowy o pracę. To proces budowania zaangażowania, zbierania doświadczeń i „przywiązywania” do firmy. Cenny pracownik nie odejdzie, bo u Ciebie ma wszystko, czego potrzebuje.

 

Powiązane wpisy

dodaj komentarz