Jak napisać biznesplan?

business-idea-680788_1280

Rozpoczęcie własnego przedsięwzięcia to zawsze bardzo ekscytujący, ale zaraz stresujący moment w życiu. Żadne jednak nie będzie mogło się rozwinąć, jeśli nie zostanie stworzony biznesplan, w którym całość planowanych działań zostanie opisana. Dobry biznesplan pomaga w organizacji całej działalności dlatego też warto wiedzieć jak napisać taki, który będzie skuteczny.

Biznesplan to plan strategiczny firmy, istotne jest więc by został napisany w sposób konkretny, zwięzły i czytelny, a zaraz przyciągający. Istotne jest umieszczenie w nim umieszczone najważniejszych informacji (diagramy, wykresy, konkretne opisy itd.), sporządzonych za pomocą języka biznesowego.

Elementy, które powinien zawierać taki dokument to z pewnością spis treści, a następnie streszczenie, zajmujące maksymalnie cztery strony, które klarownie i interesująco opisze całą koncepcję. Jest to ta część na której warto skupić się najbardziej, ponieważ to ona zachęca osoby potencjalnie zainteresowane projektem do przejścia dalej. Kolejno należy załączyć opis oferowanych produktów i usług. Warto wyjaśnić tam kwestie takie jak profil potencjalnego odbiorcy, profil osób współpracujących, dokładny opis oferty, a także elementy wyróżniające pomysł własny na tle innych. W tym miejscu warto zamieścić kolejny punkt i przejść do opisu rynku i konkurencji, a także dokładnie podkreślić własne atuty i innowacyjność. Następnie w biznesplanie powinna znaleźć się charakterystyka zespołu zarządzającego, a po tym plan marketingowy czyli zestaw wszystkich posunięć planowanych w strategii marketingowej firmy (produkt, cena, miejsce dystrybucji, promocja, reklama itp.). Ważne w tym punkcie jest również umieszczenie informacji o budżecie, a także sposoby na pozyskanie i utrzymanie klientów. Następne elementy to z pewnością opisanie systemu biznesowego i organizacji, harmonogramów realizacji, możliwości i zagrożeń. Całość kończyć się powinna dokładnym opisem planów finansowych.

Napisanie dobrego biznesplanu nie jest sprawą prostą, ale z pewnością znacząco ułatwia późniejsze funkcjonowanie przedsięwzięcia, dlatego warto poświęcić czasu i zadbać o każdy szczegół, ponieważ zaprocentuje to dużymi zyskami w przyszłości.

Polecamy również artykuł o tym jak krok po kroku założyć firmę http://firmowa.net/czy-warto-skorzystac-z-funduszy-unijnych-w-celu-szkolenia-siebie-i-innych-poradnik-dla-wlascicieli-firm/

Powiązane wpisy

dodaj komentarz